Макар понякога да си мислим, че възрастните всъщност са пораснали на височина деца, когато става въпрос за учене, разбираме, че нещата стоят доста по-различно. Основната разлика идва от начина, по който зрелият човек възприема процеса на обучение и нуждата от него.
С натрупването на житейски опит и навлизането в различни културни и образователни среди, възрастният човек претърпява личностно израстване, оформят се неговите ценности и цели, изгражда се представата му за бъдещето. Този оформен модел на мислене би могъл да насочи в правилна посока създателите на електронни курсове, така че да структурират учебното си съдържание по най-добър и мотивиращ за тази конкретна аудитория начин.
Предлагаме Ви списък с основните характеристики, отнасящи се към повечето възрастни учащи.
- Автономност Възрастните обикновено предпочитат чувството за контрол и автономност. Харесва им да разполагат с опции и възможност за избор в обучителната им среда. Дори тези, които изпитват безпокойство от автономност, могат да се научат да оценяват този подход, ако им се даде правилна първоначална подкрепа.
- Целенасоченост. Много възрастни следват конкретни цели, които се опитват да постигнат. Те предпочитат да участват в учебни дейности, които им съдействат в тяхното осъществяване.
- Практичност. Зрелите хора на работното място предпочитат практическите знания и опит, които биха улеснили работата им. С други думи, възрастните се нуждаят от учебни дейности, които да бъдат приложими в реалната среда.
- Компетентност и майсторство. Компетентността в уменията на работното място са друг важен елемент за възрастния обучаем, тъй като това повишава увереността и подобрява самочувствието.
- Учене чрез опит. Много възрастни предпочитат да учат чрез практика, а не просто да слушат лекции.
- Емоционални бариери. Възможно е възрастните да се страхуват, да изпитват безпокойство по дадена тема или гняв заради принудителни промени в служебните им отговорности или политики. Тези емоции могат да пречат на процеса на обучение.
- Ориентираност към постигането на реални резултати. Възрастните са ориентирани към постигането на резултати. Те имат конкретна представа за това, което ще извлекат от учебните дейности и често се отказват от обучението, в случай че тези очаквания не бъдат изпълнени.
- Външни отговорности. Повечето възрастни имат много отговорности и ангажименти към семейството, приятелите, общността и работата. Отделянето на време за учене може да бъде трудно.
- Потенциални физически ограничения. В зависимост от възрастта и физическото си състояние, възрастните учащи могат да имат повече трудности при разчитането на малки шрифтове и изображения от компютърния екран, да възприемат по-бавно изучавания материал.
- Общ поглед върху материала. Възрастният обучаем има нужда да види в по-едър план материала за обучение. Той има нужда да разбере как малките части се вписват в по-голямата картина.
- Чувство за отговорност. Възрастните учащи често носят отговорност за собствения си успех или неуспех в обучението.
- Нужда от участието в общност. Много от зрелите учащи предпочитат да участват в учебна общност, с която могат да общуват и да обсъждат въпроси и проблеми.
Ние от НИТ - Нови Интернет Технологии ЕООД знаем колко е трудно да се погрижите за дома, семейството, работата, себе си, че и да Ви остане малко свободно време. А когато успеете да го спечелите, Ви се иска да го оползотворите. Усещате липса на знания, които желаете да запълните но… как? Отговорът е – лесно! Не е нужно да излизате от вкъщи, достатъчно е да се отпуснете пред компютъра и да разгледате нашите електронни дистанционни обучения. Те са представени по интересен, интерактивен и лесен за усвояване начин. Учете и се забавлявайте!
Ако сте работодател, имаме решение за дистанционно обучение на Вашите служители - може да внедрим при Вас електронно дистанционно обучение, чрез някоя от платформите за дистанционно обучение, която предлагаме. Не се колебайте да се свържете с нас!
Предоставяме Ви първа част от методическо ръководство за обучение на възрастни - "Основни изисквания към организирането на обучение за възрастни" с източник МОН: http://lll.mon.bg/uploaded_files/Adult_education1.pdf